Özel Maden Ocağı İşçileri de Sendikalı Oluyor

Resim
Özet
:
Zonguldak'ın Ereğli ilçesine bağlıKandilli Beldesi Özel Hema Kömür İşletmesi'nde çalışan işçilerin sendikalı olabilmesi için gerekli çalışmalar tamamlandı. Bakanlığa gönderilen ve cevap beklenen kararın çıkması ile birlikte işçilerin toplu sözleşme görüşmelerinin de başlayacağı belirtildi. 

Zonguldak'ın Ereğli ilçesine bağlıKandilli Beldesi Özel Hema Kömür İşletmesi'nde çalışan işçilerin sendikalı olabilmesi için gerekli çalışmalar tamamlandı. Bakanlığa gönderilen ve cevap beklenen kararın çıkması ile birlikte işçilerin toplu sözleşme görüşmelerinin de başlayacağı belirtildi. 

Ereğli'ye bağlı Kandilli beldesi HEMA Kömür İşletmesi'nde çalışan yaklaşık 800 işçi, maaşlarının artırılması ve sosyal haklarının verilmesi doğrultusunda 16 Aralık akşamı iş çıkışında eyleme başlamıştı. Uzun süren eyleme, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Armutçuk Şube Başkanı İsa Mutlu, sendika yöneticileri ve Türkiye Taş Kömürü Kurumu Armutçuk Müessese işçileri de destek vermişti. 

HEMA Kömür İşletmesi önünde çadır kuran işçilerin yanına gelen TTK çalışanları, eylem yapan maden işçilerine destek vermiş, GMİS Armutçuk Şube Başkanı İsa Mutlu ise "Sizlerin bu haklı mücadelesinde sonuna kadar yanınızdayız." diyerek işçilere destek vermişti. Yaşanan olay, Ak Parti Zonguldak Milletvekili Ercan CANDAN'ın devreye girmesi ile sona ererken, işçiler, kendilerine verilen sözlerin ardından madene inme kararı almıştı. 

İşçilerin yanında olacağına söz veren GMİS Armutçuk Şube Başkanı İsa Mutlu, işçilerin sendikalı olmalarıkonusunda attığı adımda son noktaya geldiklerini söyledi. Hattat Holding yetkilileri ile yapılan görüşmelersonrasında Hema Endüstri'ye ait kömür işletmesinde çalışan işçilerin sendikalı olması için Çalışma Bakanlığı'na gerekli başvurunun yapıldığını kaydeden Mutlu, önümüzdeki hafta kendilerine gönderilecek olan yetki belgesini alarak, firma yetkilileriyle toplu sözleşme görüşmeleri için gün belirleyeceklerini söyledi. 

Mutlu, işçilerin maaş artırımı ve sosyal hakları almak adına güzel bir olaya imza attıklarını söylediğikonuşmasında, "Şu anda biz 25 Ocak'ta başlatmış olduğumuz Hema Endüstri A.Ş'deki maden işçisiarkadaşlarımızın örgütlenme sürecini tamamlamış bulunmaktayız. Bu işletmede çalışan yaklaşık 700arkadaşımızı Genel Maden İşçileri Sendikası'na dahil ederek üye yaptık. Bu süreci de tamamladık. Bu konuyla ilgili olarak Çalışma Bakanlığı'mıza yetki belgesi için başvurduk. Yasal olarak 15 günlük bir süre var. Çalışma Bakanlığı, bu 15 günlük süreyi dolduracaktır. Önümüzdeki hafta yetki belgemiz bizlere gelecektir. Tabi yetki belgemiz geldikten sonra biz Hattat Holding ile toplu sözleşme görüşmelerinibaşlatmak üzere yazılı müracaatımızı yapacağız. Onlardan gelecek olan belirlenmiş tarihe göre toplu sözleşme görüşme sürecimiz başlayacak. Umut ediyorum ki en kısa sürede toplu sözleşmemizi tamamlayarak orada çalışan maden işçilerinin hak ve menfaatlerine katkı sağlamış vaziyette onlarla sosyal hakları, maaş zammı başta olmak üzere diğer hakları da onlara kazandırmak istiyoruz. İnşallah bu süreci de en güzel şekilde tamamlayacağımızı düşünüyorum. Burada çalışan işçilerimizin sosyal hakları yok, maaş zamları keza sorunlu. Bizler umut ediyoruz ki oradaki şirket yetkilileri ile bir araya gelip bu sorunlara çözüm bulacağımızı umuyoruz. Sendikalaşma sürecinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

İsmetpaşa Mah. Demircioğlu Cad. No: 77/6 ÇANAKKALE
+90 286 213 99 89
info@gulenmuhendislik.com.tr
www.gulenmuhendislik.com.tr © 2019 Telif Hakları Saklıdır.
X